Podsumowanie staży zawodowych uczniów ZSCKR w Rudce w Wilnie

lis 10, 2022 | POWER Zagraniczne Staże Litwa 2022

W piątek 04.11.2022r. w budynku warsztatów szkolnych Gacówka, miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu zagranicznych staży uczniów naszej szkoły pn. „Zagraniczne staże z POWER-em”, w ramach którego 36 uczniów technikum zrealizowało staże zawodowe w Wilnie na Litwie.

Gośćmi honorowymi byli: Pan Wójt Gminy Rudka, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce oraz Pan Nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudka, z którymi współpracuje szkoła. Niewątpliwie rangi wydarzeniu dodali przybyli na spotkanie nauczyciele ze szkoły zawodowej z Kiejdan, którzy odwiedzili szkołę, aby wymienić się doświadczeniami z branży. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele przedmiotów zawodowych, koordynatorzy projektu oraz uczniowie szkoły. Pani Dyrektor Joanna Nietupska rozpoczęła spotkanie od powitania zacnych gości.

Program spotkania obfitował w wiele interesujących wystąpień, które były uzupełniane litewskimi akcentami w postaci: znanymi piosenkami, dekoracjami, a przede wszystkim pysznymi litewskimi daniami, które przygotowane zostały przez uczniów uczestniczących w projekcie. Przygotowane one były na podstawie oryginalnych przepisów poznanych i sprawdzonych w trakcie stażu w Wilnie.

Koordynator podsumował najważniejsze osiągnięcia projektu i rezultaty oraz zaprosił do udziału w kolejnym projekcie mobilności zagranicznej, planowanym w Walencji (Hiszpania). Uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie, przygotowali wystąpienia, w trakcie których podzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi, formami spędzania czasu wolnego oraz umiejętnościami praktycznymi, które zademonstrowali przygotowując samodzielnie oryginalne litewskie dania, które cieszyły podniebienia wszystkich uczestników spotkania. Nauczyciele przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej z Kiejdan ocenili przygotowane przez uczniów dania jako wierne odwzorowanie smaku i wyglądu dań litewskich.

W trakcie spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie uczestnikom certyfikatów Europass, w dwóch wersjach językowych. Pani Dyrektor Joanna Nietupska przekazała symboliczne podziękowania za współpracę licznie przybyłym na spotkanie współpracującym ze szkołą instytucjom.

Umiejętności uczniów zdobyte na stażach zawodowych na Litwie zostały potwierdzone w praktyce. Przygotowane dania były naprawdę „litewskie”, a wszystko było pyszne. Spotkanie przebiegło przy wesołych nastrojach uczestników, rozbrzmiewającej muzyce i gwarze rozmów.

Udział w projekcie był cennym doświadczeniem dla całej szkolnej społeczności, dzięki któremu nasza szkoła miała okazję wzbogacić się o kolejne doświadczenia współpracy z jednym z krajów UE.