Wielcy Polacy nieco zapomniani.

gru 8, 2022 | Aktualności 2021/2022

„Znani – nieznani. Polacy światu”. Jest cyklem przedsięwzięć organizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Jej celem jest zaprezentowanie dokonań 44 wybitnych Polaków, sławnych i docenianych na  świecie, zupełnie zapomnianych w Polsce.

W naszej placówce prezentacja wystawy została poprzedzona specjalnie zwołanym posiedzeniem rady pedagogicznej, na której dyrektor szkoły przedstawiła założenie, idee i cel przedsięwzięcia. Następnie wszyscy nauczyciele zapoznali się z wystawą w celu popularyzacji jej w środowisku szkolnym i lokalnym. Niniejszemu wydarzeniu poświęcone były lekcje, gdzie wychowawcy poszczególnych klas informowali uczniów o możliwości zapoznania się z ekspozycją. Inną formą popularyzacji były przygotowane przez nauczyciela historii z ZSCKR w Rudce informacje na temat prezentowanych osób, ze szczególnym uwzględnieniem postaci pochodzących z Podlasia i miejscowości związanych z naszym regionem.

Nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz uczniowie ZSCKR w Rudce z dużym zaangażowaniem włączyli się w popularyzację niniejszego przedsięwzięcia czego dowodem jest dwukrotna uroczysta prezentacja.

Po raz pierwszy odbyła się 27 listopada 2022 r. w ramach zebrania z rodzicami. Drugi raz 1 grudnia 2022 r. miała charakter artystyczny, gdzie uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego i muzyki przygotowali patriotyczno –literacko – muzyczną część artystyczną, na którą zaproszono przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z Rudki, Gminy Brańsk, Gminy Wyszki, dyrektora i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rudce, instytucji lokalnych oraz osoby mające emocjonalny lub bezpośredni związek z polityką deportacyjną podczas ostatniej wojny.

Wystawę można  było oglądać do 23listopada do 7 grudnia 2022 r. Jej atrakcyjna szata graficzna, duża ilość fotografii, przystępny i zrozumiały materiał tekstowo -informacyjny, to doskonała lekcja historii i dodatkowej wiedzy o naszych rodakach, którzy w wielu miejscach na świecie swoją postawą, wiedzą i zaangażowaniem pokazywali światu wielkość naszego narodu.