„Inteligentne Rolnictwo” – Finał Konkursu

cze 16, 2022 | Aktualności 2021/2022

Uczniowie ZSCKR w Rudce, Maciej Kamiński, Paweł Krukowski i Bartłomiej Prokopiak, zostali wyróżnieni i znaleźli się  w pierwszej dziesiątce, spośród 110 szkół biorących udział w konkursie „Inteligentne Rolnictwo”. Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu uczniowie dziesięciu szkół rolniczych prowadzonych przez MRiRW otrzymali nagrody z rąk  pana Henryka Kowalczyka Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Technologie cyfrowe w szkołach rolniczych stają się coraz bardziej popularne, a wiedza w tym zakresie coraz większa. Rolnik to bardzo ważny zawód. Żeby być dobrym rolnikiem, trzeba mieć nie tylko szeroką wiedzę dotyczącą rolnictwa, ale również z innych dziedzin, np. sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, tworząc tym samym korzyści dla społeczeństwa”– powiedział podczas gali wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wyróżniony projekt uczniów ZSCKR w Rudce „BEE INTELIGENT” zakładał stworzenie aplikacji, która wykorzystując sztuczną inteligencję pomoże pszczelarzowi przewidzieć pogodę, monitorować choroby pszczół (np. warrozę) oraz poinformowanie go o terminie oprysku w okolicach pasieki. Na podstawie danych pogodowych, pszczelarz będzie wiedział jakie kroki podjąć, by ochronić pasiekę. Dzięki zdjęciom chorych owadów czy szkodników aplikacja określi ilość i podpowie jakie kroki dalej poczynić.

Spotkanie w MRiRW i wręczenie nagród w konkursie „Inteligentne Rolnictwo” to zwieńczenie pierwszego etapu szkoleń z zakresu stosowania sztucznej inteligencji opartych na programie Intel® AI for Future Workforce. Nasza szkoła przystąpiła do pierwszego etapu szkolenia online, które rozpoczęło się w 2021 r. i zostało przeprowadzane we wszystkich szkołach rolniczych w Polsce. Udział w tym projekcie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy, ale też ogromne wyróżnienie, ponieważ szkolenia przeprowadzone w Polsce, po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie.

Skip to content