TYDZIEŃ PROFILAKTYKI I ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

kwi 1, 2024 | Aktualności 2023/2024

„MYŚLĘ POZYTYWNIE – DZIAŁAM AKTYWNIE”

W dniach 25-28 marca skupiliśmy się na zdrowiu fizycznym i emocjonalnym uczniów oraz  bezpiecznych relacjach rówieśniczych, szczególnie tych w świecie wirtualnym. W poniedziałek gościły u nas przedstawicielki Policji. Pani Sylwia Bagniuk – Inspektor Zespołu  ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji oraz pani Monika Niewiarowska st. post. KPP w Bielsku Podlaskim, które zaprezentowały młodszym uczniom program profilaktyczny „Cyberświadomi,  Cyberbezpieczni”. Młodzież poznała nie tylko rodzaje zagrożeń i wykroczeń dotyczących przestrzeni wirtualnej, ale także sposoby ochrony siebie i bliskich przed zagrożeniami oraz  procedury wsparcia poszkodowanych  i możliwości działania Policji w tym zakresie. Nawiązano również do Szkolnych Standardów Ochrony Małoletnich w zakresie korzystania z urządzeń elektronicznych w szkole.

Drugim z działań profilaktycznych była akcja „Znamię! Znam je?” – jest to  krajowy  program edukacyjny kierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia w poszczególnych  klasach  przeprowadziła pedagog szkolna , która uczuliła uczniów na zbliżający się  słoneczny okres, gdy nasza skóra będzie narażona na silniejsze promieniowanie UV.

Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili wśród uczniów testy sprawnościowe, które obejmowały  cztery wystandaryzowane próby sprawności:
-bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów,
-beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy,
-plank – podpór, leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska)
-skok w dal z miejsca.

Poza testami postawiono  w tym tygodniu na gry zespołowe  i integrację klasową poprzez sport.

Katedra żywienia wspólnie z Samorządem uczniowskim zadbała o podniebienia uczniów i pracowników szkoły, serwując zdrowe wersje popularnych przekąsek. Pizzerinki  i tortille przygotowane przez uczniów  z mąk razowych, z dodatkiem warzyw,  wędlin i serów rozchodziły się jak świeże bułeczki, zasilając konto akcji  „Pomóż Dzieciom na Haiti”.    W trakcie tego tygodnia trwał również plebiscyt na najbardziej kreatywne „nosidło” podręczników i przyborów szkolnych, wielu uczniów włączyło się do akcji „No Bckpack Day”, która odbywała się z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Zwycięzcami konkursu okazali się uczniowie klasy 1 TŻiUG Oliwia Banaszuk i Kamil Miśkiewicz, którzy otrzymali najwięcej głosów – laików , gratulujemy.